Jesteś tutaj: Turysta w Rzymie

Gra planszowa Turysta w Rzymie            W grze wcielasTurysta w Rzymie pudełkoz się w turystę zwiedzającego Rzym. Twoim zadaniem jest zwiedzić   jak najwięcej miejsc o jak największej wartości. W mieście możesz poruszać się różnymi   środkami transportu takimi jak autobus, metro, rower, auto lub możesz zwiedzać   pieszo.  Wybór należy do Ciebie! Musisz jednak pamiętać, że każdy środek transportu   wymaga innej ilości czasu do przebycia trasy. W zwiedzaniu mogą przeszkadzać Ci inni   turyści, którzy akurat mogą zająć planowaną przez Ciebie trasę.
           Gra pełna emocji i rywalizacji, wymaga od Graczy umiejętności szybkiej zmiany   strategii oraz przewidywania gdzie właśnie podążają tłumy turystów. 
           W grze zawarty jest element edukacyjny. Każdy z graczy po odwiedzeniu zabytku   dostaje tzw. Kartę Miejsca. Karta ta przedstawia rysunek danego zabytku oraz ciekawy opis tego miejsca. Na planszy znajdziemy aż 36 miejsc, które warto odwiedzić w Rzymie

 

 

W pudełku znajduje się wysokiej jakości plansza do gry o wymiarach 80 cm x 60 cm. Na planszy mamy trasy różnego rodzaju, po których się możemy poruszać - po trasie czerwonej poruszamy się tylko metrem, na trasie pomaranczowej tylko autostopem, po niebieskiej trasie jedziemy autobusem, zielona trasa to tylko dla rowerów, a żółtą (chodnikiem) możemy poruszać się pieszo.

Plansza gry Turysta w Rzymie

Kart czasu w grze znajdziemy aż 64 szt. Karty czasu zdobywamy losowo lecz mamy duży wpływ jak je wykorzystamy.

Karty czasu Turysta w Rzymie 

W grze znajdziemy 36 rodzajów KART ZABYTKÓW - karty przewidziane są dla każdego gracza co oznacza, że w grze jest ich aż 180 szt. Na każdej karcie przedstawiony jest szkic każdego zabytku Rzymu, który możemy odwiedzić na planszy. Karty posortowane są kolorystycznie według ilości punktów jaką otrzymują za nią gracze. Na odwrocie kart znajduje się szczegółowy opis danego miejsca. Z kart można dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy na temat Rzymu.

karty zabytków Turysta w Rzymie

Każdy z graczy rozpoczyna grę z innego miejsca na planszy - do tego potrzebne będą karty startu.

Karty Startu

Podczas rozgrywki poruszamy się różnymi środkami transportu. Aby móc z nich skorzystać musimy do tego użyć biletów. W grze jest ich 60 szt., lecz czekają też na Was pułapki takie jak np. roboty drogowe, które mogą opóźnić Wasze zwiedzanie.

bilety transportu Turysta w Rzymie

W grze znajdziecie 210 drewnianych najwyższej jakość znaczników graczy oraz 5 pionków - Turystów przeznaczonych do poruszania się po polach punktacji.

Pionki gry Turysta w Rzymie

Instrukcję staraliśmy się napisać bardzo prostym i zrozumiałym językiem. W instrukcji można znaleźć również przykłady dotyczące rozgrywki.

Instrukcja gry Turysta w Rzymie

Instrukcja gry:

Poniżej przedstawiamy skrócone zasady gry:  

Cel gry:

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów przez Gracza. Punkty zdobywa się poprzez odwiedzanie różnych miejsc na planszy oraz przez tworzenie tras.  

Przygotowanie do gry:

Na stole rozkładamy planszę oraz dwa stosy kart – karty czasu i karty transportu odwrócone rewersem do góry.

Każdy z graczy otrzymuje zestaw 40 pionków + 1 pionek turysty (ten pionek stawiamy na polu startu przy polach punktacji)

Gracze losują kartę startu z nazwą miejsca z którego rozpoczynają grę.

Ruch gracza:

Gracze mają dwie możliwości:

  • pobrać dwie karty z zakrytych stosów na stole (kartę czasu oraz kartę transportu, lub dwie kart z jednego ze stosów)

lub

  • utworzyć trasę - tworzenie trasy polega na odłożeniu na osobny stos, uzbieranych przez siebie kart -  jednego biletu na wymagany środek transportu oraz wymaganej ilości kart czasu (dodajemy liczby minut z każdego pola na danym odcinku). Gracz po wykupieniu trasy stawia na każdym z pól swój pionek. Podliczamy punkty +2 za każdy ustawiony pionek, +6 za pionek na polu bonusowym. Po utworzeniu trasy do wybranego miejsca gracz otrzymuje KARTĘ MIEJSCA, na której znajduje się opis zabytku oraz ilość punktów jaką jest warte to miejsce. Punkty z kart miejsc doliczamy na koniec gry. Każdy z Graczy może otrzymać tylko raz kartę danego miejsca. (Odwiedzanie kilka razy tego samego miejsca nie zwiększa liczby punktów)

# Nie można zajmować trasy zajętej już przez innego gracza. 

# W jednej turze zawodnik może zająć tylko jeden odcinek trasy. 

Gracz w trakcie całej gry może tworzyć tylko jeden szlak. Nie można rozpoczynać trasy, która w żaden sposób nie będzie połączona z poprzednią.

Przykład tworzenia trasy:

Trasa metra – zaznaczona kolorem czerwonym na planszy – aby z niej skorzystać potrzebujesz czerwony bilet metro oraz karty czasu, gdzie jedno pole na czerwonym odcinku warte jest 5 minut

PrzykładChcesz przejechać odcinek od Circus Maximus do Palatynu, odcinek ten ma kolor czerwony i składa się z dwóch pól. Musisz więc oddać czerwony bilet metra oraz  10 minut czasu aby móc ustawić na tej trasie swoje pionki.

Punkty ujemne:

Każdy z Graczy powinien zobaczyć Watykan, po zakończonej rozgrywce Graczom, którzy nie odwiedzili Watykanu odjęte zostaje po 30 punktów.  

Koniec gry

Gra kończy się gdy jednemu z Graczy zostanie 1 lub 0 pionków, w tej sytuacji każdy z pozostałych Graczy ma jeszcze jeden ruch do wykonania. Po zakończonej rozgrywce należy doliczyć do punktów każdego z Graczy, zdobyte punkty  z kart miejsc. Wygrywa osoba z największą liczbą punktów.

Różne miejsca na planszy są warte inną ilość punktów. Do niektórych prowadzi mało dróg i warto udać się tam jak najszybciej. W grze nie ma ustalonego scenariusza gdzie trzeba podążać. Scenariusz tworzymy sami zwracając uwagę na wartości poszczególnych miejsc i wolne trasy, które możemy zająć. 

Opinie recenzentów:

 

 

   

"Rozgrywka jest prosta, choć wymaga skupienia i szacowania opłacalności ruchów. Dzięki temu mimo sporej losowości przy doborze kart, mamy duży wpływ na ruchy jakie wykonamy w kolejnych turach."

    

"Gra łączy bowiem klasyczną rozgrywkę przy stole z elementami edukacyjnymi. Posiada ona proste zasady, a jej uniwersalna mechanika sprawia, że w przyszłości możemy się doczekać kolejnych wycieczek po innych znanych miastach. Z chęcią zostałbym turystą w Pekinie, Tokio, Chicago czy Lizbonie. Gra ma w sobie ogromny potencjał i sprawdzi się dobrze jako narzędzie edukacyjne zarówno w domu jak i placówkach oświatowych (...)"

"„Turysta w Rzymie” to produkt, który powinien odnieść sukces, ze względu na jakość wydania, prostotę i logikę zasad, interesującą tematykę oraz edukację związaną z odkrywaniem cudów starożytnego świata, a podróże kochamy przecież wszyscy! "